part01
part02
kryesore historiku aktivitete gazeta botime tetjera

Dod Tahiri, kreshniku i portës Shqiptare.

Në kuadrin e 10 vjetorit të Krijimit të saj, Shoqata “Atdhetare-Dukagjini”, në bashkëpunim me Klubin Sportiv te futbollit “Vllaznia”, me propozim të drejtorit teknik të këtij klubi (ish portierit kampion), Armir Grima dhe nën përkujdesjen direket të Presidentit të Klubit te futbollit “Vllaznia”, Agron Çela, ditën e Martë, datë 07. 05. 2013 në ora 17.00, në Stadiumin "Loro Boriçi" për nder të Portierit të parë të Kombëtares së Shqipërisë, 2 herë Kampion i Vllaznisë, Kampion i Ballkanit, portier i Kombëtares së Malit të ZI, Cetinës, Budeçnostit dhe Hajdukut; fenomenit që pësoi vetëm 5 gola në dy kampionate kombëtare, Mjeshtrit të Merituar të Sportit Dodë Tahiri, u zhvillua turneu për nder të emrit të tij, me pjesëmarrjen e  skuadrës se futbollit “Vallznia”, që Doda i fali gjithçka, “Partizanit” historik dhe “ADA” simpatike. Rezultatet ishin:

ADA-PARTIZANI 2-1 dhe
ADA-VLLAZNIA 1-0 FITUESE ADA

Vlen të përmendet shpirti i garës që dhanë futbollistët në fushën e blertë e në veçanti ekipi  “ADA”, e cila duke pasur rastin të luante dy ndeshje holli në fushë edhe futbollistët e rijnë, të cilët premtojnë për një të ardhme edhe më të mirë dhe shpresojmë që së shpejti ato të na nderojnë duke u bërë pjesë e supërligës.
Në përfundim të ndeshjeve, Kupën e këtij turneu, kapitenit të ekipit “ADA”, ja dorëzoi Kryetari I shoqatës, Ndue Sanaj. Ndërsa titulli “MIRËNJOHJA” e qytetit te Shkodrës, motrës se Dode Tahirit, Zoja Mrisha, ja dorzoi kryetari i Këshillit Bashkiak Shkodër, av. Badhyl Lohja. Ky turne ishte ne një moment, i cili të gjithë të pranishmëve na dha emocione që buronin nga  puna dhe djersa e të madhit Dod Tahiri. Ai, është shembull i mirë për futbollistët e sotëm, por edhe për të gjithë ne. Jeta e tij na mëson të gjithëve se, me dashuri dhe këmbëngulje realizohen ëndrrat, ato bëhen realitet.
Në përfundim i falënderojmë të gjithë, të cilët mundësuan këtë turne duke i uruar Shkodrës që aktivitete të tilla, në promovimin e vlerave të bijve të saj, të ketë sa më shumë.

 

    gjatë vitit 2009
box  
box2  
box3  
box4  
box5  
box6  
box7  
vep8  
vep11  
vep9   Të gëzojmë së bashku
     
    gjatë vitit 2010
vep11   Paraqitja e librit "Pengu i Diellit", me autor F.Kraja
vep11   Kur moshës i bëhet sfidë - &5-vjetori i Vasfi Dukës
vep11   Pjetër Gjoka - Qytetar Nderi i Shkodrës
vep11   Manifestimi "Zëri i vëllezërimit - 2010" - Kosovë
vep11   Paraqitja e librit "Vikamat e heshtjes"
vep11   Nga vizita në Rumani
vep11   Ceremoni përkujtimorepër piktorin Lin delia
vep11   Njoftim
vep11   Kronikë nga vizita e Presidentit Topi në Theth
vep11  

Konferencë shkencore: Martin Camaj

vep11   Pejë: Të ndarë e të pambrojtur
vep11   Camaj, në fokusin e konferencës, Tiranë
vep11   Martin Camaj, nderi i kombit
vep11   Gjakmarrja, realitet apo retorikë
     
    gjatë vitit 2011
vep11   Respekt për Gjovalin Likën, deputetin e zonës së Dukagjinit
vep11   Promovimi i dy botimeve te anëtarit te shoqatës “Atdhetare-Dukagjini”, Engjëll Gazhdaj
vep11   Shoqata "Dukagjini" pjesëmarrëse në "Zëri i vllazërimit" - 2011
vep11   Aty ku kujtesa takohej me dhimbjen
vep11   Shoqata "Dukagjini", domosdoshmëni për komunitetin dukagjinas
     
    gjatë vitit 2012
vep11   Festa e numrit 100 të gazetës "Dukagjini"
vep11   Manifestimi "Zëri i vllazërimit - 2012"
vep11   Ekskursion nëthellësitë e shpellës së Çokut
vep11   Gjakmarrja - plagë ende e pambyllur
vep11   Monografia "Shoshi"
vep11   "Shtatë shalianët"
vep11   Dukagjini në 100-vjetorin e Pavarësisë
vep11   100 vjet Pavarësi, 100 vite drejt së ardhmes
     
    gjatë vitit 2013
vep11   Prezantimi i librit "Atentati që tronditi dy shtete"
vep11   Bashkë mund të bëjmë më shumë
vep11   Biznesmeni shqiptari-amerikan Ndue Ftoni, "Nderi i Shqoqatës Atfhetare Dukagjini"
vep11   Dodë Tahiri, kreshniku i portës shqiptare
vep11   Prezantimi i librit "Mjegull" i poetit Lazër Kodra
vep11   Shoqata Atdhetare Dukagjini në 10-vjetorin e saj
vep11   Konferenca V e shoqatës
vep11   10-vjetori i lumnimit të Nënë Terezës
vep11   Veprimtari për Martin Camën
vep11   "Mirënjohje" për Luigj Shalën dhe Ismail Bekën
     
    gjatë vitit 2014
vep11   Ekspozita "Shan Pici - 1938"
vep11   Manifestimi tradicional "Zeri i Vëllazërisë - 2014"
vep11   Një muze etnografik në Tuz - i veçantë në të gjitha hapësirat shqiptare
vep11   Misteret e një Kreshte
     
    gjatë vitit 2015
vep11   Dukagjini - rrugëtim në gjenezë
vep11   I paharrueshëm gjaku i të rënëve në luftën për liri
vep11   Paraqitja e romanit "Guxo...", të autorit Fadik Kraja
vep11   Në 15-vjetorin e themelimit të Shoq. "M.Dreshaj"
vep11   90-vjetori i Martin Camajt
vep11   Mehmet Shpendi në piedestalin historik
vep11   Në Kosovë...
     
    gjatë vitit 2016
vep11   Një traditë kulturore
vep11   Paraqitja e librit "Gjurajt"
vep11   Ndrekë Luca në pendën e dr. Luigj Martinit
vep11   Dy takime dhe shumë kujtime
 

nekrye

part03